Start Aktualności Ostrzeżenia i komunikaty
Ostrzeżenia i komunikaty
Funkcjonowanie fontann, instalacji wodnych wodnych typu dry-plaza i podobnych oraz tężni ulicznych PDF Drukuj Email
wtorek, 11 sierpnia 2020 13:16

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczący funkcjonowania fontann, instalacji wodnych typu „dry-plaza” i podobnych oraz tężni ulicznych w trakcie epidemii SARS-Co-2:

https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-glownego-inspektora-sanitarnego-dotyczacy-funkcjonowania-fontann-instalacji-wodnych-typu-dry-plaza-i-podobnych-oraz-tezni-ulicznych-w-trakcie-epidemii-sars-cov-2-w-polsce/

 
Komunikaty Międzyresortowej Komisji ds. NDS i NDN PDF Drukuj Email
poniedziałek, 10 sierpnia 2020 09:21

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu przekazuje komunikaty Międzyresortowej Komisji ds. NDS i NDN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KOMUNIKAT XI dotyczy informacji o ukazaniu się dyrektywy Komisji 2019/1831/UE z dnia 24 października 2019 r. ustanawiającej piąty wykaz wskaźnikowych dopuszczalnych wartości narażenia zawodowego zgodnie z dyrektywą 98/24/WE oraz zmieniająca dyrektywę Komisji 2000/39/WE.
https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P458002 20161531745318216&wydarzenia_wydarzenie_id=1042

KOMUNIKAT XII dotyczy stanowiska Międzyresortowej Komisji ds. NDS i NDN w sprawie wykonywania pomiarów podczas prac, w których powstaje frakcja respirabilna krzemionki krystalicznej, w odniesieniu do obowiązujących przepisów prawa. https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P458002 20161531745318216&wydarzenia_wydarzenie_id=1043

 
Nie kąpmy się w fontannach! PDF Drukuj Email
czwartek, 21 czerwca 2018 07:36

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu ostrzega – nie kąpmy się w fontannach! Woda w tego typu urządzeniach nie jest uzdatniana i dezynfekowana (tak jak to ma miejsce w przypadku pływalni), a jej jakość nie podlega żadnej  kontroli!

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny – przestrzega, że zagrożenie dla zdrowia może wiązać się nie tylko z piciem wody z fontanny, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie i zakażeniem poprzez przeniesienie mikroorganizmów chorobotwórczych za pomocą rąk lub trzymanych w nich przedmiotów do jamy ustnej.

Pozostająca w otwartym zbiorniku fontanny woda może podlegać skażeniu mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych – takimi jak Escherichia coli lub enterokoki. W wodzie mogą być także obecne wirusy (enterowirusy, norowirusy) oraz pierwotniaki pasożytnicze (Giardia, Cryptosporidium). W przypadku gdy zbiornik fontanny wykorzystywany jest jako brodzik (co nie powinno mieć miejsca!) do wody mogą przenikać bakterie i grzyby będące składnikami mikroflory powłok ludzkiego ciała, w tym Staphylococcus aureus i dermatofity.

 

 

 

 
OSTRZEŻENIE przed zażywaniem substancji psychoaktywnych nieznanego pochodzenia! PDF Drukuj Email
piątek, 08 czerwca 2018 12:05

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed zażywaniem substancji psychoaktywnych nieznanego pochodzenia.

 

Na terenie województwa zachodniopomorskiego 5 czerwca 2018 r. doszło do ciężkiego zatrucia kilkunastu osób, z których część wymaga leczenia w oddziale intensywnej opieki medycznej.

 
Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Możliwa obecność fragmentów szkła PDF Drukuj Email
piątek, 08 czerwca 2018 09:43

Możliwa obecność fragmentów szkła w ograniczonej liczbie zielonych butelek piwa Stella Artois, 330 ml w związku z wadą butelki.

Zagrożenie:

Produkt może być zanieczyszczony szkłem w związku z wadą butelek polegającą na możliwym odłamaniu się małych fragmentów szkła przy otwarciu kapsla i przedostania się ich do piwa.

Więcej…
 
Profilaktyka zakażeń rotawirusami. PDF Drukuj Email
piątek, 17 lutego 2017 12:21

Ryzyko zakażenia rotawirusami można zmniejszyć poprzez:

 1. staranne mycie rąk – zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków, po dotykaniu pieniędzy i  powierzchni, które mogą być zanieczyszczone przez inne osoby;
 2. przestrzeganie podstawowych zasad higieny podczas przyrządzania posiłków;
 3. dokładne mycie owoców i warzyw przed spożyciem,;
 4. używanie wody tylko ze sprawdzonego źródła (zanieczyszczona ściekami może być przyczyną infekcji);
 5. częste mycie dziecięcych zabawek;
 6. mycie i dezynfekcję powierzchni, z którymi stykała się osoba chora;
 7. stosowanie u niemowląt pieluszek jednorazowych lub wielorazowych wygotowywanych;
 8. uczenie dziecka, aby myło ręce przed posiłkami i po każdym wyjściu z toalety, powrocie z podwórka, zabawie ze zwierzętami;
 9. pilnowanie, aby dziecko nie wkładało do buzi brudnych dłoni, szczególnie podczas spacerów;
 10. unikanie masowych zgromadzeń, z uwagi na możliwość przenoszenia rotawirusów drogą kropelkową;
 11. unikanie w środkach transportu zbiorowego niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia;
 12. korzystanie poza domem i w podróży z żelu do rąk lub jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu.

Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia przed zakażeniem rotawirusami są szczepienia. W Polsce – zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych – szczepienia przeciw rotawirusom są zalecane (tj. są niefinansowane z budżetu Ministra Zdrowia) dzieciom od 6 tygodnia życia do 24 tygodnia życia.

 
Szczepmy się przeciwko grypie! PDF Drukuj Email
czwartek, 06 października 2016 10:30

Pismo GIS

 

Materiały edukacyjne dot. grypy.

 
Zapobieganie zakażeniom HCV PDF Drukuj Email
czwartek, 06 października 2016 10:25

Ulotka - Zapobieganie zakażeniom HCV

 
Komunikat w sprawie epidemii gorączki krwotocznej Ebola w Gwinei i krajach sąsiadujących PDF Drukuj Email
piątek, 11 kwietnia 2014 09:20

Informacja dla osób podróżujących do Gwinei, Liberii oraz Sierra Leone

w związku z epidemią gorączki Ebola

Opracowano na podstawie materiałów WHO z 2 kwietnia 2014 r.

Więcej…
 
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dotycząca wyrobów do wybielania zębów. PDF Drukuj Email
wtorek, 25 lutego 2014 14:34

Wyroby przeznaczone do wybielania zębów są produktami kosmetycznymi, w stosunku do których obowiązują przepisy rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 dot. produktów kosmetycznych. Substancją czynną stosowaną w tych wyrobach jest nadtlenek wodoru lub związki go uwalniające, a ww. rozporządzenie wprowadza ograniczenia odnośnie stosowania ww. substancji w wyrobach do wybielania zębów.

 

Więcej…
 
Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) PDF Drukuj Email
piątek, 21 lutego 2014 09:38

W związku z potwierdzeniem występowania przy granicy z Białorusią pierwszych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w Polsce, Główny Inspektor Sanitarny informuje, że ASF to nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych wszystkich ras oraz dzików.
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF. Główny Inspektor Sanitarny informuje, że choroba ta nie zagraża życiu ludzi oraz nie wywołuje negatywnego wpływu na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Polski.
W zakresie postępowania człowieka w przypadku zetknięcia się z padłymi zwierzętami w celu uniknięcia przeniesienia zakażenia na inne zwierzęta, należy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności i higieny, w tym szczególnie:
• nie dotykać padłych zwierząt,
• nie pozwolić naszym domowym zwierzętom na kontakt z padliną,
• powiadomić najbliższego lekarza weterynarii o znalezieniu padłego zwierzęcia,
• w przypadku kontaktu z padłym zwierzęciem należy jak najszybciej umyć ręce lub zdezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
• osoby postronne (zwłaszcza po kontakcie z padłym zwierzęciem) nie powinny odwiedzać farm hodowlanych - należy stosować się ściśle do zaleceń służb weterynaryjnych na danym terenie.
Więcej informacji na stronach:
Inspekcji Weterynaryjnej
Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 
Ostrzeżenie Światowej Organizacji Zdrowia przed doustnym przyjmowaniem produktu pod nazwą Miracle Mineral Solution przeznaczonego do dezynfekcji wody pitnej. PDF Drukuj Email
środa, 19 lutego 2014 14:06

Światowa Organizacja Zdrowia w związku ze sprzedażą jako suplementu diety produktu pn. Miracle Mineral Solution (Miracle Mineral Supplement, MMS), ostrzega przed doustnym przyjmowaniem tego preparatu. Jest to produkt przeznaczony do dezynfekcji i uzdatniania wody pitnej (posiada właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze) i nie jest przeznaczony do spożycia przez ludzi.

Według dostępnych informacji ww. produkt jest sprzedawany przez Internet, m.in. w serwisie allegro.pl oraz w sklepach internetowych jako naturalny środek mineralny, wzmacniający system immunologiczny organizmu i jako środek skuteczny w leczeniu wielu chorób, w tym HIV, gruźlicy, malarii, zapalenia wątroby i nowotworów. Produkt Miracle Mineral Solution (MMS) zawiera 28% r-r chlorynu sodu NaClO2 o pH 13.

Zaleca się stosowanie preparatu MMS wraz z aktywatorem - kwasem cytrynowym w proporcji 1:5, rozcieńczonego w wodzie, w dawce 15 kropli/ 2-3 razy dziennie. Mieszanina chloranu sodu i kwasu cytrynowego powoduje powstawanie dwutlenku chloru, który jest aktywnym składnikiem mającym właściwości przeciwbakteryjne i jest wykorzystywany do uzdatniania wody i dezynfekcji. Szczegółowe informacje dotyczące chlorynu sodu znajdują się w publikacji Światowej Organizacji Zdrowia pod adresem http://whqlibdoc.who.int/publications/2008/9789241660594_eng.pdf.

Według informacji zawartych w ww. publikacji, bezpieczne spożycie dla chlorynu sodu wynosi 0,03 mg/kg masy ciała.

Więcej…
 
Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu PDF Drukuj Email
piątek, 28 grudnia 2012 15:27

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu ostrzega przed spożywaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia.

 

W ostatnich dniach zanotowano na terenie Polski przypadki śmiertelnych zatruć alkoholem niewiadomego pochodzenia. Aż pięć osób zmarło, a kolejnych pięć przebywa w szpitalu w wyniku zatrucia alkoholem metylowym, wprowadzonym do obrotu na targowisku w Stargardzie Szczecińskim.

 

Więcej…
 
Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu dot. wysokoprocentowych alkoholi PDF Drukuj Email
czwartek, 20 września 2012 13:30

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu ostrzega przed spożywaniem wysokoprocentowych alkoholi pochodzących z Republiki Czeskiej oraz alkoholu niewiadomego pochodzenia.

W dniu 16 września 2012 r. na Główny Inspektor Sanitarny wydał decyzję administracyjną o wstrzymaniu wprowadzania do obrotu na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na okres 1 miesiąca, napojów alkoholowych o zawartości powyżej 20 % alkoholu, wyprodukowanych na terytorium Republiki Czeskiej. Decyzję powyższą wydano w związku z informacjami o przypadkach śmiertelnych zatruć alkoholem metylowym na terenie Republiki Czeskiej. Także w Polsce zanotowano już przypadki śmiertelnych zatruć czeskim alkoholem.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą obecnie w całym kraju, aż do odwołania, czynności kontrolne zgodnie z ustawowymi kompetencjami.

Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej podjęli działania już w niedzielę 16 września 2012 r.

W dniach od 16 września do 8 października 2012 r. decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego doręczono w 404 obiektach obrotu alkoholem na terenie Torunia i powiatu toruńskiego. Zabezpieczono łącznie 803 opakowań jednostkowych alkoholu wyprodukowanego na terytorium Republiki Czeskiej o zawartości powyżej 20 % alkoholu.

Poprawiony: wtorek, 25 lutego 2014 07:56
 
Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego dot. spożywania wysokoprocentowego alkoholu PDF Drukuj Email
wtorek, 18 września 2012 06:50

Główny Inspektor Sanitarny ponownie przestrzega przed spożywaniem wysokoprocentowego alkoholu zakupionego w ostatnim czasie na terenie Republiki Czeskiej oraz alkoholu niewiadomego pochodzenia (bez banderoli, bez oznakowania wytwórcy i miejsca wytworzenia, itp.).


W dniu 17 września br. na spotkaniu z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia i Krajowym Konsultantem w dziedzinie toksykologii klinicznej, Główny Inspektor Sanitarny przedstawił szczegółową informację dotyczącą decyzji administracyjnej z dn. 16 września br. o wstrzymaniu w obrocie alkoholu o mocy powyżej 20% sprowadzanego z Republiki Czeskiej.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą w całym kraju czynności kontrolne, zgodnie z ustawowymi kompetencjami. Produkty podlegające tej decyzji, podlegają zabezpieczeniu. Pobierane są również próbki do badań. Utrzymywany jest stały kontakt z przedstawicielami władz czeskich. Dotychczas przebadane próbki dostarczone przez polskie służby celne, nie wykazały obecności alkoholu metylowego. Natomiast w wielu przypadkach stwierdzono inne zanieczyszczenia (fuzlowe) świadczące o niskiej jakości tego alkoholu.

Zgodnie z informacją Krajowego Konsultanta w dziedzinie toksykologii klinicznej:
Dawka alkoholu metylowego zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego 4-15 ml; dawka śmiertelna minimalna 30 ml.

Objawy zatrucia alkoholem metylowym: W pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego - pobudzenie, wesołkowatość, wzmożona aktywność fizyczna i psychiczna. Po kilku godzinach od zatrucia (czas wystąpienia objawów zależy od wypitej ilości metanolu) dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia zatrutego). Dochodzi do zaburzeń oddychania, oddech jest przyśpieszony, głęboki. Nudności, wymioty, bóle brzucha. Spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszenie czynności serca, zaburzenia widzenia (czasem występujące z opóźnieniem) do całkowitej nieodwracalnej (najczęściej) ślepoty.

Dodatkowe informacje:
- Decyzja GIS o wstrzymaniu sprzedaży alkoholu.

- Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z informacjami o przypadkach śmiertelnych zatruć
alkoholem metylowym na terenie Republiki Czeskiej

- Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z licznymi pytaniami

- Decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego znak GIS PR- 073-44/MB/12 z dnia 9 października 2012 r.

 

 

Оказалось, "альбом елены ваенга скачать" что кафе не что иное, как публичный "игровой автомат венецианский карнавал" дом.

Мустангер в задумчивости "гранд каньон игровой автомат" едет сзади.

Я готов был кричать "игровые автоматы гейминатор играть бесплатно" от радости и с трудом "Куда ушли динозавры. для занятий с детьми от 4 до 5 лет." сдерживал себя, дожидаясь того момента, когда можно будет "Русский язык. 7 класс. Контрольные работы в новом формате" сойти вниз.

А "Математика. 5 класс. Учебник для общеобразовательных учреждений. ФГОС" о Сан-Ильдефонсо с тех пор ничего больше не "скачать секс игры на компьютер?" было слышно.

Едва ли охотник остался "По родной России. Задорные путешествия" в городе.

Умоляю "игровые автоматы пробки играть онлайн" вас, подарите мне эту радость.

 


Copyright © 2020 PSSE Toruń. Wszelkie prawa zastrzeżone.