Start Aktualności Wycofanie z obrotu szczepionek TRIPACEL i EUVAX B.
Wycofanie z obrotu szczepionek TRIPACEL i EUVAX B. PDF Drukuj Email
wtorek, 30 lipca 2013 07:08

Na podstawie informacji Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu, zawiadamia:

w dniu 18.07.2013 r. decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego na terenie całego kraju zostały wycofane z obrotu dwie szczepionki:

1) TRIPACEL szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi serii C40007 AK (decyzja GIF nr 56/WC/2013)

2) EUVAX B szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby serii UFA12001 (decyzja GIF nr 57/WC/2013)

 

 

Po przeprowadzonych badaniach w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego -Państwowym Zakładzie Higieny stwierdzono, że obie szczepionki nie spełniają wymagań jakościowych pod względem homogeniczności (niewłaściwa konsystencja). Prawdopodobnie przyczyną powstałej wady szczepionek było nieprawidłowe ich przechowywania  podczas transportu lub w jednej z przychodni na terenie województwa małopolskiego (nieodpowiednia temperatura).

Zgodnie z obowiazujacą  procedurą postępowania,  po stwierdzeniu nieprawidłowości
w strukturze produktu nawet w jednej dawce szczepionki, zostaje wycofana  z obrotu cała seria szczepionki.

Ponadto informuję, że przed zaszczepieniem dziecka każda dawka szczepionki jest sprawdzana pod względem wyglądu, konsystencji, zabarwienia itp. przez osobę wykonujacą szczepienie. Żaden z gabinetów szczepień na terenie miasta Torunia i Powiatu Toruńskiego nie zgłosił zastrzeżeń dot. konsystencji obecnie wycofanych szczepionek oraz nie zgłoszono niepożądanych odczynów poszczepiennych po zastosowaniu tych szczepionek.

Poprawiony: wtorek, 30 lipca 2013 07:10
 
Copyright © 2017 PSSE Toruń. Wszelkie prawa zastrzeżone.